Dolaskom dužih dana i ljepših vremenskih uslova potrebno je obratiti pažnju na pripremu vašeg konja za nadolazeću sezonu. I koja je bolja prilika za zdravsteni pregled vašeg konja od ove?
ZDRAVSTVENI PREGLED I PREVENCIJA
Pravilna proljetna priprema vašeg konja je ključna za zahtijevnu jahačku sezonu.
Dobro zdravlje zavisi od kvalitetne ishrane i opštih uslova držanja, konstantne vježbe, kao i odgovarajuće kontrole parazita. Jako je bitno dopustiti konju da “živi kao konj“, omugućavajući mu redovan izlazak na ispust i socijalizaciju sa drugim konjima, što predstavlja bitan faktor za fizičko i mentalno zdravlje konja.
Stalni boravak u zatvorenom prostoru stresan je za većinu konja i dovodi do nastanka želudačnih čireva kao i ispoljavanja stereotipnih ponašanja.
Dobra ventilacija i higijena štalskih prostora važna je iz razloga da ne bi došlo do nakupljanja prevelikih količina amonijaka,koji će dovesti do oštećenja pluća, kašlja i povećavati rizik od nastanka respiratornih infekcija.
Detaljan zdravstveni pregled vaš veterinar bi trebao uraditi tokom davanja redovnih vakcina. To je izvrsna prilika da se konsultujete s njim o vašim planovima za sezonu.
PARAZITI
U ovom periodu povećan je rizik od parazitarnih infestacija, koje uzrokuju niz problema kod konja, kao što su različita intestinalna oštećenja , pa i kolike. Paraziti pojačavaju proizvodnju jaja kako vrijeme postaje toplije. Proljeće je najbolje vrijeme da uradite fekalnu analizu (prije i poslije davanja antihelmintika) i na taj način identifikujete koje parazite nosi vaši konj i kako funkcioniše vaš program dehelmintizacije. Na ovaj način možete saznati i stepen infestacije vašeg konja. Veterinari preporučuju uzimanje uzoraka fecesa na pretragu prije i poslije bar 10-12 sedmica nakon davanja antihelmintika.
ZDRAVLJE ZUBA
Praćenje zdravlja zuba jako je važno za funkciju digestivnog trakta.Detaljan pregled ukuljučuje identifikaciju oštrih dijelova zuba, istrošenih ili oštećenih zuba, postojanje malokluzije, kao i dijastema (prostora između zuba) gdje može doći do nakupljanja hrane.
ISHRANA
Obratite pažnju na zimske zalihe sijena. Donji dijelovi bala sijena mogu biti pljesnivi, pa ako sumnjate na to – nemojte ih koristiti. Prije skladištenja nove zalihe sijena, očistite skladišni prostor od predhodne zalihe sijena. Svježe pokošeno i balirano sijeno najbolje bi bilo ostaviti da stoji najmanje 2 sedmice prije davanja konjima. Takođe je bitan i postepeni prelaz na novo sijeno da bi se izbjegli digestivni problemi.
NJEGA KOPITA
Najčešći problemi s kopitima u proljetnom periodu uzrokani su vlažnim uslovima, te može biti popriličan izazov držati kopita suhim i bez bolesti u mokrim uslovima. Dnevno čišćenje ima važnu ulogu.
BIOSIGURNOST
Povećanjem jahačkih aktinosti veća je mogućnost direktnog kontakta konja iz različitih štala.
Najčešći infektivni agensi su respiratorni virusi i bakterije, koje konj koji kašlje može prenositi i sa udaljenosti. Neki od ovih mikroba mogu preživiti na odjeći i rukama ljudi koji su u kontaktu sa njima, u štalama gdje su boravili, kao i na opremi.
Kako smanjiti rizik?
- Obratite pažnju na ono što je normalno za vašeg konja – naučite kako da izmjerite temperaturu, puls i disanje, obratite pažnju na unos vode, količinu mokraće i fecesa.
- Izbjegavajte direktni ”konj-konj” kontakt
- Operite ruke antiseptičkim sapunom nakon diranja drugog konja.
- Ponesite vlastite posude za hranu i vodu.
- Prije smještanja konja u drugu štalu, dezinficirajte boks, pojilicu i hranilicu.
- Izbjegavajte korištenje tuđe opreme.